Projekt pn.: „Wspólna przyszłość!
jest dofinansowany w ramach EFS+, Działania 08.04 Integracja społeczno-zawodowa obywateli państw trzecich, Priorytetu Fundusze Europejskie dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług społecznych i zdrowotnych na Mazowszu, programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Cel projektu
Głównym celem Projektu jest zintegrowanie społeczno- ekonomiczne 52 obywateli państw trzecich – 37 Kobiet i 15 Mężczyzn, w tym 11 osób w wieku 15-29 lat, zamieszkujących na obszarze regionu Mazowieckiego regionalnego w powiatach: lipskim, radomskim, zwoleńskim , szydłowieckim, m. Radom – w okresie 01.11.2024-31.12.2025 r. poprzez realizację kompleksowego wsparcia dostosowanego do potrzeb każdej osoby (w tym wsparcia otoczenia obywateli państw trzecich – pracodawców, instytucji).
Grupa docelowa projektu
Grupę docelową projektu stanowi 52 obywateli państw trzecich (min. 36 Kobiet) w wieku 15 l. i więcej zamieszkujących w powiatach na obszarze Regionu Mazowieckiego Regionalnego wyłącznie w powiatach oraz miastach średnio tracących funkcje społeczno-gospodarcze, tj. : lipskim, radomskim, zwoleńskim, szydłowieckim i miasto Radom oraz na obszarach strategii interwencji WM, o których mowa w Krajowej Strategii Rozwoju Regionu 2030. Minimum 11osób Uczestników Projektu będą stanowiły osoby w wieku 15-29 lat.
Rezultaty projektu
- Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu – 39 osób (27K i 12M).
- Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu program – 42 osoby (29K i 13 M).
- Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu – 8 osób (6K i 2M).
- Liczba osób, które podjęły kształcenie lub szkolenie po opuszczeniu programu – 6 osób (4K i 2M).
- Liczba osób obcego pochodzenia objętych wsparciem w programie – 52 osoby (36 K i 16 M).
- Liczba osób z krajów trzecich objętych wsparciem w programie – 52 osoby (36K i 16M).
Miejsce realizacji projektu
Projekt będzie realizowany w województwie mazowieckim, w powiatach wchodzących w skład Regionu Mazowieckiego Regionalnego, tj. w powiatach lipskim, radomskim, zwoleńskim, szydłowieckim oraz w miasto Radom, wyłącznie w powiatach oraz miastach średnio tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz na obszarach strategii interwencji WM, o których mowa w Krajowej Strategii Rozwoju Regionu 2030.
Oferowane formy wsparcia
- DIAGNOZA POTRZEB I PREDYSPOZYCJI w wymiarze 4h/os dla 52os.
- SZKOLENIA Z JĘZYKA POLSKIEGO w wymiarze 80h na grupę 2gr x 8os.
- WARSZTATY ADAPTACYJNE DOT. UWARUNKOWANIA ŻYCIA W POLSCE w wymiarze 40h na grupę liczącą 8 – 9os.
- WSPARCIE INDYWIDUALNE PSYCHOLOGICZNE I SPECJALISTYCZNE:
- Specjalistyczne w wymiarze 6h/os. dla 26osób,
- Psychologiczne w wymiarze 10h/os. dla 26osób.
- USŁUGI ASYSTENCKIE w wymiarze 5h/os dla 16 osób.
- SZKOLENIA ZAWODOWE w wymiarze 120h na grupę 13os. x 4 grupy.
- WARSZTATY KULINARNO – EDUKACYJNE w wymiarze 18h na grupę dla 8 os. x 4grupy.
Termin realizacji projektu
Projekt realizowany w okresie od 01.11.2024 roku do 31.12.2025 roku.
Kontakt i biuro projektu
Projekt realizowany jest przez HN Partners Kamil Hałaczkiewicz Adrian Nowak Spółka Cywilna oraz Akademie Wiedzy i Rozwoju Emilia Pacholec.
Adres biura projektu:
ul. Żeromskiego 94, 26-600 Radom, I piętro,
Gaworzyna 6, 27-100 Iłża.
Godziny pracy biura projektu:
Radom: 8:00 – 16:00 (w dni robocze),
Gaworzyna: 8:30 – 16.30 (w dni robocze).
Kontakt i bieżące informacje:
tel.: 695 096 959
e-mail: biuro@hnpartners.pl
e-mail: kontakt@awirep.edu.pl
Rekrutacja planowana jest w dwóch etapach w okresie od 01.11.2024 roku do 30.05.2025 roku, możliwe jest wcześniejsze zakończenie rekrutacji w przypadku wzmożonego zainteresowania i wyczerpania limitu miejsc. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do projektu musi złożyć w Biurze Projektu (osobiście, pocztą lub mailowo) komplet wymaganych dokumentów:
Wzory dokumentów dostępne są na stronie projektu w zakładce Dokumenty projektowe, w Biurze Projektu oraz podczas spotkań informacyjnych. Obligatoryjne kryteria rekrutacji:
- Formularz zgłoszeniowy do Projektu, który należy przygotować w formie elektronicznej lub wypełnić odręcznie, pismem czytelnym (dużymi literami) i przedłożyć wraz z czytelnym podpisem Kandydatki.
- W przypadku osób z niepełnosprawnością: Orzeczenie o niepełnosprawności – (kopia).
- Oświadczenie o spełnieniu kryteriów grupy docelowej (zawarte w treści formularza rekrutacyjnego).
- Oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem Projektu (zawarte w treści formularza rekrutacyjnego).
- Ankieta dotycząca potrzeb w zakresie racjonalnych uprawnień – (jeśli dotyczy).
- Oświadczenie uczestnika o statusie na rynku pracy.
- Zaświadczenie z ZUS lub potwierdzenie wygenerowane z Platformy Usług Elektronicznych ZUS – jeśli dotyczy.
- Zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy – jeśli dotyczy.
- Zaświadczenie od pracodawcy lub ksero umowy – jeśli dotyczy.
- zamieszkanie na obszarze realizacji projektu,
- posiadanie obywatelstwa kraju trzeciego i legalnie przebywa w PL(na podstawie aktualnego dokumentu upoważniającego do pobytu i pracy np. wiza/ karta pobytu/ dokument potwierdzający objęcie ochroną),
- wiek 15+ (PESEL, osoba niepełnoletnia – dodatkowo zgoda opiekuna prawnego),
- miejsce zamieszkania (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) wyłącznie w powiatach w powiatach wchodzących w skład Regionu Mazowieckiego Regionalnego, tj. w powiatach lipskim, radomskim, zwoleńskim, szydłowieckim oraz w miasto Radom , wyłącznie w powiatach oraz miastach średnio tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz na obszarach strategii interwencji WM, o których mowa w Krajowej Strategii Rozwoju Regionu 2030.
- osoby objęte ochroną czasową +15pkt,
- osoby w wieku 15-29 lat +15pkt,
- kobiety +10pkt,
- osoby przebywające w Polsce maks. rok +10pkt,
- osoby niezatrudnione +5pkt,
- osoby z niepełnosprawnością +5pkt.
-
- Diagnoza potrzeb Uczestników Wsparcie obligatoryjne dla wszystkich uczestników. Wymiar: 4h zegarowe na osobę, 2 spotkania x 2h na osobę (terminy dostosowane do potrzeb i możliwości Uczestnika Projektu). Zakres: Indywidualne doradztwo będzie dotyczyło diagnozy potrzeb, predyspozycji słabych i mocnych stron danego uczestnika, określenia deficytów umiejętności społecznych, oceny motywacji i samodzielności, określenia niezbędnej ścieżki wsparcia w projekcie. Dodatkowe wsparcie: zwrot kosztów dojazdu.
- Szkolenia z języka polskiego: Wsparcie fakultatywne dla uczestników, u których stwierdzono zasadność wsparcia. Wymiar: forma grupowa (średnio 8 osób), 80h dydaktycznych na grupę. Zajęcia 2 x w tygodniu po 4h dydaktyczne, w godzinach popołudniowych/w weekendy. Zakres: Szkolenie realizowane zgodnie z ESOKJ (Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego). Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy pod względem zaawansowania zgodnie z poziomem znajomości języka polskiego. Na szkoleniu praktyczna nauka mówienia i pisania w języku polskim, słownictwo i wyrażenia z dnia codziennego, pisanie krótkich tekstów, opanowanie podstawowego zasobu słownictwa, reguł gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych oraz wymowy intonacji umożliwiających komunikację. Szkolenie zakończone jest zewnętrznym egzaminem certyfikującym na poziomie zaawansowania ukończonego kursu. Dodatkowe wsparcie: zwrot kosztów dojazdu, materiały dydaktyczne i szkoleniowe (podręcznik/ćwiczenie, notes, teczka, długopis), przerwa kawowa.
- Indywidualne wsparcie psychologiczne i specjalistyczne Wsparcie fakultatywne dla uczestników, u których stwierdzono potrzebę dodatkowego wsparcia. Wsparcie psychologiczne obejmie utworzenie indywidualnej ścieżki wsparcia psychologicznego, w zależności od potrzeb uczestnika np. pomoc osobom w kryzysie, czyli psychoterapia dla osób, które doświadczyły następstw różnych zdarzeń losowych, leczenie stanów lękowych. Wymiar wsparcia: średnio 10h zegarowych na osobę, 5 spotkań po 2 godziny zegarowe. Wsparcie specjalistyczne obejmuje m.in. wsparcie prawne/mieszkaniowe/finansowe/obywatelskie/w zakresie tłumaczeń. Wymiar wsparcia: średnio 6h zegarowych na osobę; 3 spotkania po 2 godziny zegarowe. Dodatkowe wsparcie: zwrot kosztów dojazdu.
- Warsztaty adaptacyjne – Uwarunkowania życia w Polsce: Wsparcie obligatoryjne dla wszystkich uczestników projektu. Wymiar: Warsztaty przeznaczone dla średnio 9-osobowych grup. Intensywność szkolenia dopasowana do potrzeb grupy (np. warsztaty 1 x w tygodniu po 4 godziny dydaktyczne. Łącznie 40 godzin dydaktycznych na grupę. Zakres:
- Zwyczaje, kultura, tradycja (8h/gr) – tradycje i święta w Polsce, zasady zachowania się w miejscach publicznych, w domach, podczas spotkań towarzyskich, zwyczaje „polskiej rodziny” itp.
- Kwestie prawno- finansowe w Polsce (16h/gr): system prawny w Polsce, prawo konstytucyjne, cywilne, karne i administracyjne, podstawowe prawa i obowiązki obywateli i cudzoziemców, prawo pracy – prawa pracowników, ochrona zdrowia, system podatkowy w Polsce, system finansowy.
- Rynek pracy i zatrudnienie w Polsce (16h/gr): wyjaśnienie podstawowych przepisów prac pracowników, metody poszukiwania pracy, analiza rynku pracy, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych.
- Usługi asystenckie: Wsparcie fakultatywne dla uczestników, u których stwierdzono zasadność wsparcia. Wymiar: średnio 5 godzin zegarowych na Uczestnika. Zakres: zgodny z potrzebami Uczestnika Projektu, który ma na celu dostarczenie Uczestnikowi praktycznych informacji dotyczących różnych aspektów życia w Polsce, takich jak np. kwestie załatwienia spraw w urzędach/instytucjach/organizacjach, pomoc w wynajmowaniu mieszkań itp. Dodatkowe wsparcie: zwrot kosztów dojazdu.
- Szkolenia zawodowe: Wsparcie obligatoryjne dla wszystkich uczestników. Wymiar: średnio 120h/osobę, 20 dni x 6h/dzień. Zakres: szkolenia dobierane indywidualnie, na podstawie zdiagnozowanej sytuacji uczestnika. Szkolenia zawodowe prowadzić będą do uzyskania kwalifikacji/ kompetencji w zawodach zgodnie z rzeczywistymi potrzebami lokalnego rynku pracy. Dodatkowe wsparcie: zwrot kosztów dojazdu, materiały dydaktyczno – szkoleniowe, przerwa kawowa.
- Warsztaty kulturalno-integracyjne: Wsparcie fakultatywne dla uczestników, u których stwierdzono zasadność wsparcia. Wymiar: Warsztaty przeznaczone dla średnio 8-osobowych grup. Intensywność szkolenia dopasowana do potrzeb grupy (np. warsztaty 3 x w tygodniu po 6 godzin dydaktycznych. Łącznie 18 godzin dydaktycznych na grupę. Zakres (dostosowany do zainteresowań uczestników): warsztaty plastyczne/ malarskie/ artystyczne/ hobbystyczne. Dodatkowe wsparcie: zwrot kosztów dojazdu, materiały niezbędne do realizacji warsztatów.